top of page
did you know (1).jpg

ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ...?

Здравословните ефекти на лененото семе наблюдавам от десетки години.

Как да се консумира лененото семе?

Лично аз го предпочитам и препоръчвам за консумация сурово – смляно и поръсено върху предварително измитите и нарязани плодове, добавено в "млечни" десерти, в комбинация с овесени ядки или мюсли...

Разбира се, ползвам натрушено ленено семе и в много от  печивата, които приготвям.

 

За  лененото семе има доста крайни мнения – от феноменално въздействие до застрашаване с цианиди от съдържанието му. Но количеството на последните е твърде ниско и няма доказателства за рискове върху здравето. Точно обратното – както през вековете, така и в наше време, то е основа за лечение на редица тежки заболявания, включително ракови.

Например Йоана Будвиг – доктор по химия и физика, е разработила изключително популярна и успешна система за лечение на рак /дори при вече налични метастази/ с вътрешен прием на смлени сурови ленени семена и мазане на тялото с преработено по неин патент ленено масло.

Най-важната съставка на лененото семе са омега-3 незаменимите мастни киселини, под форма на алфа линоленова киселина /ALA/. Тя представлява 54% от общото съдържание на мазнини в семенцата. Гарантира поддържане на нормална мозъчна активност, бори се с депресията, с честите възпаления, намалява броя на мастните клетки в организма и увеличава добрия холестерол. Здравословните ефекти на семената се дължат и на неразтворимите фибри /1 ч. л. – 2,2 г/ а сред многобройните фитонутриенти /антиоксиданти/се „откроява“ секойсоларициресинол диглюкозидът /SDG/ от групата на лигнаните.

Може ли лененото семе да се консумира в печива и това намалява ли ползите от омега-3 мазнините?

Докато лененото масло не трябва да се нагрява, тъй като лесно може да се окисли и изгуби твърде много от своите ценни хранителни вещества, се оказва, че топлината няма същия ефект върху цялото лененото семе.

Изследване върху термоустойчивостта на мастните киселини, проведено от департамента по научна нутриционистика – медицински факултет в Торонто, доказва, че количествата на ALA в целите печени ленени семена при температура над 178 градуса С, остават непроменени /както в суровите/. 

Източник: Интернет

Ленено семе

3.png

Бананите

did you know.png

Никога не слагайте банана си в хладилника !!!

След като прочетете това, никога повече няма да гледате банан по същия начин.

Бананите съдържат три естествени захари - захароза, фруктоза и глюкоза, комбинирани с фибри. Банан дава незабавен, устойчив и значителен тласък на енергия.

Изследванията са доказали, че само два банана осигуряват достатъчно енергия за напрегната 90-минутна тренировка. Нищо чудно, че бананът е плод номер едно сред водещите спортисти в света

Но енергията не е единственият начин, по който един банан може да ни помогне да поддържаме форма. Той също така може да помогне за преодоляване или предотвратяване на значителен брой заболявания и състояния, което го прави задължителен за добавяне към ежедневната ни диета.

ДЕПРЕСИЯ:

Според скорошно проучване, проведено от MIND сред хора, страдащи от депресия, много се чувстват много по -добре, след като ядат банан. Това е така, защото бананите съдържат триптофан, вид протеин, който тялото превръща в серотонин, за който е известно, че ви отпуска, подобрява настроението ви и като цяло ви кара да се чувствате по -щастливи.

PMS:

Забравете хапчетата - изяжте банан. Съдържащият се витамин В6 регулира нивата на кръвната захар, което може да повлияе на настроението ви.

АНЕМИЯ:

С високо съдържание на желязо, бананите могат да стимулират производството на хемоглобин в кръвта и така помагат в случаи на анемия.

КРЪВНО НАЛЯГАНЕ:

Този уникален тропически плод е с изключително високо съдържание на калий, но с ниско съдържание на сол, което го прави идеален за преодоляване на кръвното налягане, така че американската администрация по храните и лекарствата току -що позволи на банановата индустрия да представи официални претенции за способността на плода да намали риска от кръвно налягане и инсулт.

Мозъчна мощност:

200 ученици в училище Twickenham (Middlesex) (Англия) бяха подпомогнати при изпитите си тази година, като ядоха банани на закуска, почивка и обяд в опит да увеличат силата на мозъка си. Изследванията показват, че опакованият с калий плод може да помогне за ученето, като направи учениците по-бдителни.

КИСЕЛИНИ:

Бананите имат естествен антиациден ефект в организма, така че ако страдате от киселини, опитайте да ядете банан за успокояващо облекчение.

СУТРЕШНО ГАДЕНЕ:

Закусването на банани между храненията помага да се поддържа нивото на кръвната захар и да се избегне сутрешното гадене.

НЕРВИ:

Бананите са с високо съдържание на витамини от група В, които спомагат за успокояване на нервната система.

И така, един банан наистина е естествен лек за много болести. Когато го сравните с ябълка, той има ЧЕТИРИ ПЪТИ протеини, ДВА пъти въглехидрати, ТРИ ПЪТИ фосфор, пет пъти витамин А и желязо и два пъти други витамини и минерали. Той също е богат на калий и е един на най-ценните храни наоколо. Може би е време да променим тази добре позната фраза, така че да кажем: „ЕДНА БАНАНА на ден държи лекаря далеч!“

Източник: Интернет

8.png

Боровинките

Ако се чувствате стресирани и посягате към закуските, размяната на шоколад или чипс за една от най-добрите суперхрани е чудесен начин да ви помогне да се справите с нивата на стрес и да постигнете по-високо ниво на спокойствие. 
Боровинките са със сладък вкус и са сочни и питателни. Те могат да се консумират прясно набрани, да се замръзяват или да бъдат включени в различни рецепти. 
Имат едни от най-високите нива на антиоксиданти, особено анто-цианин, което означава, че това зрънце е свързано с широк спектър от ползи за здравето, включително по-добра памет, фокус и по-ясен ум - всичко това може да ви помогне за по-добро справят се със стреса.

Източник: Интернет

7.png
9.png

Нарът

Консумацията на нар предпазва от сърдечносъдови заболявания, висок холестерол, а антиоксидантите в него се борят със процесите на стареене в организма.
Антиоксидантите в нара потискат развитието на ракови клетки и формирането им в туморни маси. Според изследванията, нарът е полезен в борбата с рака на дебелото черво, рака на гърдата, на белия дроб, на кожата, на простатата, както и срещу левкемията.
Антиоксидантите в нара позволяват на сърцето и съдовете да работят нормално.
Полифенолите в нара имат изключителни свойства в предпазването на стените на кръвоносните съдове. Освен това играят роля в намаляването на нивата на лошия холестерол.

Източник: Интернет

10.png
did you know (1).jpg
did you know.jpg
did you know (1).jpg
bottom of page